Kiedy administracja podnosi czynsz
Jesteś najemcą mieszkania komunalnego lub należącego do właściciela prywatnej kamienicy i otrzymałeś z administracji pismo informujące o podwyżce. Twoim zdaniem jest za wysoka. Możesz ją kwestionować, ale pamiętaj: nie zawsze masz do tego prawo
Lokatorzy płacą czynsz na podstawie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy (DzU z 2001 r. nr 71, poz. 733, z późn. zm., dalej: ustawa).Przepisy te dotyczą przede wszystkim najemców mieszkań: komunalnych, znajdujących się w prywatnych budynkach, spółdzielczych (lokatorskich, własnościowych), a także należących do Skarbu Państwa będących w zarządzie starostw (lub sejmików województwa), przedsiębiorstw państwowych, spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub instytucji państwowych.Uwaga! Jeżeli wynajmujesz mieszkanie od osoby prywatnej, do której należy jeden lokal, to przepisów tej ustawy nie stosuje się. Czynsz za te lokale ustala się tylko na podstawie kodeksu cywilnego. Oznacza to, że właściciel (lub zarządzający) ustala czynsz wolny i ewentualną jego wysokość negocjuje z najemcą. Nie obowiązują go tryby podwyżek z tej ustawy.
>Przykład
Janusz Kwiatkowski kupił niedawno mieszkanie w nowym bloku. Postanowił je jednak wynająć i przez jakiś czas pomieszkać jeszcze u rodziców. Jest to tzw. najem okazjonalny, dlatego ma prawo pobrać czynsz w dowolnej wysokości i nie dotyczą go żadne ograniczenia w wysokości podwyżek.
Kto ustala stawki czynszu
Wysokość czynszu ustala właściciel mieszkania lub w jego imieniu zarządzający. Prywatny właściciel decyduje o stawkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta