Odszkodowania za błędne decyzje przyznawane na nowych zasadach
Rekompensat za szkody wyrządzone ostatecznymi decyzjami podatkowymi można żądać teraz tylko na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Dotyczy to także decyzji wydanych przed 1 styczna 2007 r.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2007 r. (II CSK 309/07). Sprawa ta już raz trafiła na jego wokandę. Ponieważ wyrok sądu II instancji i tym razem został uchylony a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia, można się spodziewać, że znajdzie się ona w SN jeszcze raz. Chodzi o ponad 1 mln 339 tys. zł odszkodowania. Domaga się go od Skarbu Państwa – dyrektora izby skarbowej, bank PKO SA.
Rezerwy źle zaliczone w koszty
W 1992 r. bank zaliczył w całości do kosztów uzyskania przychodów wydatki na tworzenie określonych rezerw. Dopiero w 1996 r. rozliczenie to zakwestionował urząd skarbowy, a w 1997 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym rozstrzygnął ostatecznie, że bank nie mógł rozliczyć ich jednorazowo. Powinien był zaliczać je w koszty sukcesywnie w latach 1992 – 1995. W efekcie, ze względu na zawyżenie kosztów w 1992 r. powodujące zaniżenie podatku dochodowego, bank był winien fiskusowi za ten rok sporą kwotę, którą urząd wyegzekwował. W wyniku jednak niezaliczenia w koszty odpowiedniej części wydatków na tworzenie rezerw w okresie1993 –1995 r. bank zapłacił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta