Dostaniesz rentę, gdy oddasz mieszkanie
Banki przygotowują się do wprowadzenia na nasz rynek oferty, która pozwoli emerytom na uzyskanie dodatkowych dochodów, gdy oddadzą swoją nieruchomość bankowi, a nie rodzinie. Na przykład 65-latek, który ma dom wart 500 tys. zł, mógłby liczyć na ok. 2 tys. zł miesięcznie przez ok. 20 lat – wynika ze wstępnych analiz
Usługa reversed mortgage, czyli odwróconej hipoteki, od kilkudziesięciu lat dostępna jest w rozwiniętych państwach Unii Europejskiej i USA, gdzie cieszy się stosunkowo dużą popularnością. W Polsce banki zastanawiają się, czy nasi emeryci nie są jeszcze zbyt ubodzy oraz zbyt silnie przywiązani do swoich domów czy mieszkań, aby przekazali je bankowi, zyskując pieniądze dla siebie, a nie obdarowując swoich spadkobierców?
Jak to działa
Odwrócona hipoteka to sposób na uwolnienie kapitału zamrożonego w nieruchomości. Oferta banków lub towarzystw ubezpieczeniowych jest skierowana do klientów w wieku emerytalnym, posiadających własną nieruchomość. Jest to dobre rozwiązanie dla osób otrzymujących niskie świadczenia emerytalne i niemających rodzin, które mogłyby pomagać im finansowo.
Sama procedura zawarcia umowy odwróconej hipoteki nie jest skomplikowana. Osoba, która chce mieć dodatkowe źródło dochodów i ma własne mieszkanie, podpisuje umowę z bankiem lub towarzystwem ubezpieczeniowym, zgodnie z którą lokal po jej śmierci stanie się własnością firmy. Suma, jaką bank może wypłacać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta