VAT od sprzedaży przez Internet
Marcin Chomiuk, doradca podatkowy w spółce PricewaterhouseCoopers, odpowiadał na pytania związane z opodatkowaniem wysyłkowej sprzedaży towarów
Kiedy podatek do zapłaty
Prowadzę działalność gospodarczą. Wysyłam klientom towary na podstawie zamówienia przez Internet. Ewidencjonuję sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej. Wiem, że w takiej sytuacji obowiązek podatkowy w VAT po mojej stronie powstaje dopiero po otrzymaniu zapłaty, jednak fakturę i paragon muszę wystawić już w momencie wysyłki. Często wystawienie tych dokumentów i zapłata za towar przypadają w różnych miesiącach. Kiedy powinienem rozpoznać należny podatek?
Ustawa o VAT przewiduje odrębny, specyficzny moment powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży wysyłkowej. Przypada on w miesiącu, w którym sprzedawca otrzymał zapłatę. Miesiąc wystawienia faktury lub paragonu nie jest wtedy istotny. W praktyce, jeżeli system księgowy nie zrobi tego automatycznie, fakturę na sprzedaż wysyłkową trzeba ręcznie wpisać do rejestru VAT za miesiąc, w którym otrzymano płatność.
Zakupy na targach staroci
Prowadzę firmę, która m.in. sprzedaje rzeczy kupione na targach staroci, np. w Niemczech. Rozliczam się w tzw. systemie VAT marża. Część kupionych za granicą towarów sprzedaję, znajdując nabywców przez Internet. Zdarza się też, że niektóre artykuły kupuję za symboliczne euro lub nawet otrzymuję je za darmo. W takich sytuacjach zbywcy często nie chcą podpisywać dokumentów sprzedaży. Sporządzam więc tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta