Jednorazowa amortyzacja musi się zmieścić w limicie pomocy publicznej
Przedsiębiorcy korzystający z jednorazowej amortyzacji powinni sprawdzać, czy nie przekroczyli limitu dozwolonej pomocy publicznej. Jeśli tak się stanie, nie tylko mogą nie otrzymać innej pomocy. Dodatkowo będą musieli zwrócić część już otrzymanej
– Słyszałem, że jednorazowy odpis amortyzacyjny stanowi pomoc de minimis. Podobno firma może nie otrzymać innych form pomocy z powodu przekroczenia określonych limitów. Może też nieświadomie skorzystać z jednorazowego odpisu, nie mając prawa do korzystania z pomocy de minimis. Czy rzeczywiście przedsiębiorcom grożą jakieś poważne konsekwencje? – pyta czytelnik DF.
Od początku 2007 r. przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Zasady, na jakich się to odbywa, określają art. 22k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) oraz art. 16k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop). Zainteresowani muszą jednak uważać, zwłaszcza jeśli starają się o pomoc publiczną. Wartość odpisu zmniejsza bowiem limit tej pomocy. Może się zatem okazać, że przedsiębiorca chcący skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego zamiast zyskać – straci. W efekcie będzie musiał zwrócić pieniądze, i to z odsetkami.
Mali i rozpoczynający biznes
Przepisy ograniczają możliwość korzystania z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego tylko do małych podatników i rozpoczynających działalność gospodarczą (z pewnymi jednak ograniczeniami > patrz ramka). Mogą oni zdecydować się na jednorazowy odpis od wartości początkowej środków trwałych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości 50 tys. euro. Limit ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta