Duchowe korzenie Krakowa
Niebywała okazja: przez miesiąc na Wawelu będzie można oglądać rzadko lub w ogóle niepokazywane wspaniałe dzieła o wielkiej wartości historycznej, np. kopię włóczni św. Maurycego ofiarowaną Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona III
Znajdą się one w wawelskim Muzeum Katedralnym na otwieranej we wtorek wystawie „Źródła kultury duchowej Krakowa”. Będzie ona dopełnieniem ekspozycji „Kraków – europejskie miasto prawa magdeburskiego 1257 – 1791” pokazywanej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 750-lecia lokacji miasta.
– Chcemy przypomnieć duchowe korzenie Krakowa jeszcze sprzed 1257 roku, a związane z początkiem chrześcijaństwa w Polsce i jego europejskim dziedzictwem – mówi ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej, które wraz z Katedrą Wawelską i Katolickim Centrum Kultury są organizatorami ekspozycji.
Włócznia i diadem
Na wystawie znajdą się 62 obiekty o wielkiej wartości historycznej. Otworzy ją eksponat o najwyższej randze historycznej dla Polski: ponadtysiącletnia kopia włóczni św. Maurycego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta