Sprawdź, czy przypadkiem nie przepłacasz
Zanim kupimy mieszkanie, sprawdźmy, na ile atrakcyjna jest lokalizacja i sąsiedztwo, w którym się ono znajduje, stan techniczny budynku, materiały wykończeniowe, charakter okolicznej zabudowy oraz funkcjonalność i możliwość wykorzystania powierzchni
Trudno właściwie ocenić wartość sprzedawanego mieszkania, jeśli nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie i jest to pierwsza czy druga taka transakcja w naszym życiu. Zwłaszcza że dziś ceny są ciągle bardzo zawyżone, a „mieszkanie jest tyle warte, ile ktoś za nie zapłaci”.– Podstawowym czynnikiem wpływającym na ceny jest bowiem relacja popytu i podaży. Pośrednie znaczenie mają natomiast stopy procentowe, polityka podatkowa czy skala popytu inwestycyjnego – opowiada Paweł Sztejter, partner w REAS.
Z ładnym widokiem
Każdy chce jak najwięcej zarobić na sprzedaży mieszkania. Typową sytuacją jest więc wystawienie oferty po cenie odbiegającej od rynkowej, by następnie ją obniżać. Nie należy jednak sugerować się cenami ofertowymi z ogłoszeń, tym bardziej że obecnie stawki te zdają się coraz bardziej odbiegać od realnych cen transakcyjnych.
– Sugerowanie się cenami z ogłoszeń powoduje nieustanne nakręcanie spirali wzrostu cen i obniża prawdopodobieństwo sprzedaży mieszkania. Nie radzę też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta