Głową w mur
Pierwsze sowieckie trzy ofensywy przeprowadzone od kwietnia 1980 do marca 1981 roku sprowadziły się do obsadzenia terenów u wejścia doliny kilkoma batalionami i stworzenia sieci posterunków mających kontrolować sytuację wokół Panczsziru.
Do jesieni 1981 roku ataki mudżahedinów na sowieckie placówki nasiliły się do tego stopnia, że sztabowcy w Kabulu postanowili przeprowadzić kolejną ofensywę.
We wrześniu silna kolumna zmotoryzowana wyruszyła w głąb doliny. Udało jej się przebyć zaledwie 25 km. Ze względu na liczne pułapki i ataki bombowe przed kolumną poruszały się jednostki saperów, których zadaniem było oczyszczanie przedpola. Były to karkołomne misje. Grupy saperów i ich osłony były często atakowane z ukrycia, a kiedy nadchodziła pomoc, mudżahedini odskakiwali i kryli się w jaskiniach lub skalnych rozpadlinach. Po przejechaniu kolejnych paru kilometrów scenariusz się powtarzał. W sowieckich szeregach rosło poczucie bezradności. Walka z „duchami” potrafiła zszargać nerwy największym twardzielom.
Jeden z radzieckich saperów tak wspomina wyprawę do doliny Panczsziru: „Strzelali gdzieś z góry nad nami (...) Duszmeni – „bandyci”, jak nazywaliśmy mudżahedinów, zaczęli odpalać ukryte miny wokół nas (...) Usłyszałem charakterystyczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta