Nie wszystkim grozi VAT od zmiany prawa do lokalu
Od 2008 r. od przekształcenia mieszkań lokatorskich we własnościowe albo własnościowych w odrębną własność trzeba będzie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych VAT. Obowiązek ten nie obejmie jednak wszystkich
Lokatorzy i właściciele mieszkań, szczególnie w dużych miastach, w ostatnich tygodniach szturmowali swoje spółdzielnie i kancelarie notarialne.
Wszyscy chcieli jeszcze w tym roku wpisać swoje prawo do lokalu do księgi wieczystej, żeby uniknąć VAT. Wielu to się nie udało – albo z powodu kolejki, albo dlatego, że spółdzielnia nie dopełniła niezbędnych formalności. Niektóre nie mają np. jeszcze map podziałowych i numerów działek, inne nie podjęły uchwały w sprawie odrębnej własności, co znacznie przedłuży przenoszenie własności na spółdzielców. Ci są teraz rozgoryczeni. Uważają, że skoro złożyli wnioski, nie powinni ponosić konsekwencji zaniedbań ze strony spółdzielni.
Żądania wobec spółdzielni
Dotychczas przy przekształcaniu prawa do użytkowania lokalu obowiązywała zerowa stawka VAT. Od 1 stycznia 2008 roku będzie to stawka 7 proc. Wynika to z art. 41 ust. 12a i b ustawy o VAT. Jeśli jednak minister finansów podpisze rozporządzenie w tej sprawie, to 7 proc. VAT obejmie również lokale większe niż 150 mkw. oraz domy powyżej 300 mkw. Obowiązek zapłaty podatku będzie niezależny od tego, kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta