Naukowe przeboje 2007 roku: od biologii do archeologii
Rewolucyjne osiągnięcia związane z klonowaniem i manipulacją genami otwierają nową erę w medycynie
Komórki macierzyste z ludzkiej skóry
Hitem naukowym tego roku było uzyskanie komórek macierzystych ze skóry. Naukowcy z uniwersytetu w Kioto najpierw przeprowadzili doświadczenie z użyciem skóry myszy, potem ludzkiej. Japoński pomysł na przeprogramowywanie komórek skóry podchwycili specjaliści z uczelni amerykańskich. Potwierdzili wyniki uzyskane przez japońskich kolegów.
O możliwościach komórek macierzystych mówi się od 20 lat. Mogą one zbudować dowolną tkankę ciała. Naukowcy uważają, że z ich pomocą medycyna będzie leczyła groźne choroby i reperowała uszkodzenia organizmu.
Aby ten sen naukowców mógł się ziścić, trzeba przede wszystkim znaleźć bogate źródło komórek macierzystych. Dotychczas naukowcy uważali, że cenne komórki najlepiej hodować, klonując ludzkie zarodki. Ale mimo usilnych prób dotychczas wyniki w klonowaniu ludzkich zarodków są bardzo mizerne. Prócz tego klonowanie, nawet w szczytnym celu leczenia chorób, budzi silne sprzeciwy etyczne u znacznej części ludzkości. Japończycy rozwiązali oba problemy: nowe źródło komórek macierzystych jest bogate, a procedura ich uzyskiwania nie budzi zastrzeżeń.
Badacze z Kioto wprowadzili do komórek skóry za pomocą wirusów cztery geny: Oct4, Sox2, Klf4 i c-Myc. Ta operacja jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta