Przyszłość należy do matuzalemów
Jak długo może żyć człowiek? 120, 150 lat? A jeśli granica wieku w ogóle nie istnieje? Najnowsze prognozy naukowców brzmią coraz bardziej zaskakująco
Francuzka Jeanne Louise Calment, która przeżyła 122 lata, każdego dnia sięgała po kieliszek porto. 115-letnia Holenderka Hendrikje van Andel Schipper twierdziła, że swój sędziwy wiek zawdzięcza diecie składającej się przede wszystkim ze śledzi. – Nie wolno się denerwować – tłumaczyła z kolei dziennikarzom zmarła tego roku w wieku 118 lat Anna Borysiewicz z Mińska.
Podobne szczegóły na temat ludzi żyjących rekordowo długo zawsze budziły zainteresowanie. Tak jak od zawsze świat ekscytował się możliwością istnienia eliksiru młodości.
Dzisiaj wizja tego, że wielu z nas będzie mogło świętować swoje setne urodziny, staje się coraz bardziej realna. Jeszcze w połowie XX wieku przeciętna Polka dożywała „tylko” 61 lat, Polak 56 lat. Teraz prawie 20 lat więcej! A dzięki rozwojowi nauki pobicie tego wyniku jest tylko kwestią czasu. Istnieją nawet tacy naukowcy jak Brytyjczyk Aubrey de Grey z Cambridge University, którego zdaniem długość ludzkiego życia – teoretycznie – w ogóle nie musi znać granic.
Wraz z pojawianiem się nowych możliwości pojawiają się nowe pytania: Czy życie trwające 100 lat i więcej nie będzie okupione zbyt wielkim cierpieniem? Czy tak długa starość warta jest starań? „Prace nad sposobami zapewnienia, by cały ten czas dało się przeżyć w pełni sił witalnych – przypuszczalnie nawet na poziomie dzisiejszych 35-latków – są już bardzo zaawansowane” – przekonuje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta