Trudno odzyskać nadpłaconą pensję
Wypłacając pracownikom wynagrodzenie lub inne świadczenia pieniężne ze stosunku pracy, musisz zachować szczególną ostrożność. Każda pomyłka na korzyść pracownika może oznaczać kłopoty z odzyskaniem nadwyżki
Wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzymuje w zawyżonej wysokości, lub inne świadczenie (np. premia, nagroda), które otrzymuje on omyłkowo, jest według definicji z kodeksu cywilnego świadczeniem nienależnym (patrz ramka). Co do zasady, w razie przyjęcia świadczenia nienależnego powstaje obowiązek jego zwrotu (art. 405 k.c.).
Kiedy nie ma bezpodstawnego wzbogacenia
Obowiązek ten wygasa, jeżeli osoba, która uzyskała korzyść (np. pracownik), zużyła ją lub utraciła w taki sposób, że nie została wzbogacona, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinna się liczyć z obowiązkiem zwrotu (art. 409 k.c.).
>przykład 1
Na konto Jarosława Kowalskiego wpłynęło wraz z pensją dodatkowo 4000 zł. Pracownik uznał, że otrzymał nagrodę, którą przeznaczył na przygotowanie świąt Bożego Narodzenia (zakup żywności, choinki, prezentów). Po kilku dniach okazało, się że była to specjalna nagroda, która omyłkowo trafiła na konto tego pracownika, bo prezes przyznał ją Januszowi Kowalskiemu. W tym wypadku należy uznać, że pracownik zużył 4000 zł na bieżące potrzeby swoje i rodziny, tj. w taki sposób, że nie przyczyniły się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta