Urząd może pomóc w spłacie daniny
Podatnik, który uważa, że nie jest w stanie wywiązać się z obowiązków wobec fiskusa, może wystąpić o ulgę, np. odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie na raty.
Podstawę prawną do tego znajdzie w rozdziale 7a działu III ordynacji podatkowej.
Prośbę trzeba uzasadnić
Organ podatkowy, na wniosek podatnika nieprowadzącego działalności gospodarczej, w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym, może:
- odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć jego zapłatę na raty,
- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub same odsetki określone w decyzji podatkowej,
- umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Najczęściej ulga udzielana jest po złożeniu przez podatnika wniosku w tej sprawie. Urząd skarbowy nie może wszcząć postępowania z urzędu, nawet gdyby zauważył, że rozłożenie podatku na raty czy odroczenie terminu zapłaty jest zasadne (chyba że w grę wchodzi umorzenie).
Instytucje ulg w spłaceniu zobowiązań mają zastosowanie także do spadkobierców podatnika oraz do tzw. osób trzecich. Trzeba jednak pamiętać, że składając wniosek nie mogą oni powoływać się na okoliczności dotyczące ich poprzednika prawnego oraz sytuacji, w jakiej on się znalazł. Powinni występować o ulgę we własnym imieniu, uzasadniając to własnym ważnym interesem bądź interesem publicznym. Potwierdza to m.in. wyrok NSA (I SA/Ka 1581/00), w którym stwierdzono, że „prawo do złożenia wniosku o umorzenie zaległości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta