III filar – jak wykorzystać tę szansę?
Jestem z zasady niechętny wspieraniu czegokolwiek, w tym rozwoju IKE, przez ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważam, że ludzie powinni oszczędzać na emeryturę, gdyż to leży w ich interesie, a nie dlatego, by skorzystać z ulgi podatkowej – pisze były wiceprezes zarządu Pioneer PPTFI
Problemów do rozwiązania, które stoją przed ustawodawcą w zakresie naprawy systemu emerytalnego jest wiele. Jednym z nich jest niedostateczny rozwój dobrowolnych oszczędności emerytalnych (tzw. III filaru), który jest konieczny dla uzupełnienia świadczeń wypłacanych z ZUS i otwartych funduszy emerytalnych.
Zaniem ekspertów w rozwiązaniach systemowych III filaru wprowadzono zbyt słabą motywację dla oszczędzających. Postuluje się zastosowanie zachęt bardziej agresywnych, przez które w zasadzie jednomyślnie rozumie się ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dobrowolne ubezpieczenia
Zwracam uwagę, że w zamyśle twórców reformy emerytalnej podstawowym sposobem dobrowolnego oszczędzania na emeryturę miały być pracownicze programy emerytalne. Ustawa regulująca ich utworzenie została uchwalona razem z ustawą o OFE w 1997 r. Dopiero w 2004 r. dobrowolne oszczędzanie na emeryturę zostało uzupełnione ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych. III filar to oszczędzanie na emeryturę rozumiane jako dobrowolna decyzja.
System pracowniczych programów emerytalnych został skonstruowany w sposób, który z tak rozumianą dobrowolnością nie ma nic wspólnego. W PPE o „dobrowolnych” oszczędnościach emerytalnych pracowników decyduje „oświecony pracodawca”. To od jego decyzji zależy przede wszystkim ustanowienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta