Menedżer nie korzysta z podatkowych przywilejów
Spółką można zarządzać na podstawie uchwały, umowy o pracę, zlecenia bądź kontraktu menedżerskiego. Obciążenia podatkowe są podobne, różnie natomiast może być przy składkach ubezpieczeniowych.
Co do zasady kontrakt menedżerski może być zawarty w formie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej. Dopuszczalna jest również umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem zawarta z menedżerem w ramach prowadzonej przez niego własnej działalności gospodarczej.
W praktyce kontrakt menedżerski to z reguły umowa cywilnoprawna, na mocy której osoba przyjmująca zlecenie (menedżer) zobowiązuje się do wykonywania czynności zarządu przedsiębiorstwem zleceniodawcy (przedsiębiorcy) w jego imieniu i na jego rzecz w zamian za wynagrodzenie. Do umowy tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące umowy-zlecenia.
Bez stawki liniowej
Z podatkowego punktu widzenia sposób rozliczenia oraz ostateczna wysokość obciążeń przy kontrakcie menedżerskim są podobne, niezależnie od źródła otrzymanego wynagrodzenia. Co do zasady zarządzający jest opodatkowany według progresywnej skali, a więc w zależności od wysokości uzyskanego przychodu, według stawek 19, 30 lub 40 proc. Nawet wtedy, gdy umowa zawierana jest w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej, uzyskany przychód kwalifikowany jest jako działalność wykonywana osobiście, bez możliwości zastosowania opodatkowania w formie 19 proc. stawki liniowej (którą mogą wybrać osoby prowadzące firmę). Konsekwencją tego jest konieczność opodatkowania uzyskanego przychodu na zasadach ogólnych. Dotyczy to jednak tylko tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta