Koszt firmy w grudniu, przychód pracownika w styczniu
Pracodawca, który przelał pracownikowi wynagrodzenie pod koniec grudnia, zalicza je do kosztów 2007 roku. Jeśli pieniądze doszły w styczniu, dopiero wtedy będą przychodem zatrudnionego
Z rozliczeniem pensji wypłacanych na przełomie roku księgowi mają jednak problemy.
– Wysłaliśmy pieniądze dla pracowników przelewem bankowym 31 grudnia. Na ich konta wpłynęły 2 i 3 stycznia. Jak je rozliczyć, kiedy wystąpi koszt u pracodawcy i przychód u pracownika? – pyta czytelniczka DF. Wynagrodzenie za pracę zaliczamy do kosztów w momencie wypłaty. Tak mówi art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT.
Decyduje dzień przelewu
Czy sama dyspozycja przelewu wystarczy jednak, aby zaliczyć wydatek do kosztów? Przepisy mówią o „niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji” wynagrodzeniach. Takie nie są kosztem. Mogłoby to sugerować, że wydatek można odliczyć dopiero wtedy, gdy pensja jest postawiona do dyspozycji pracownika, czyli znajdzie się na jego koncie.
Z interpretacji organów podatkowych wynika jednak, że koszt można już naliczyć w dniu przelewu z rachunku firmy.
Jak stwierdził Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 5 lutego 2007 r. (1472/ROP1/ 42332/07/RM): „jeżeli spółka składa bankowi dyspozycje przelewu wynagrodzeń na rzecz pracowników w grudniu, wynagrodzenia schodzą z rachunku bankowego spółki w grudniu i trafiają na rachunki bankowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta