Pół wieku przepychanki do sławy
„Prywatne życie impresjonistów” to lektura dla każdego Przybliża losy artystów, którzy stali się legendą i stworzyli pierwszy nowoczesny kierunek w sztuce
Byli wyśmiewani i obrzucani obelgami. W niecałe pół wieku zyskali sławę i autorytet. Jak przebiegała ich kariera, opowiada Sue Roe, angielska historyk sztuki. Wbrew brytyjskiej flegmie Roe z iście francuskim temperamentem stworzyła znakomite dzieło. Oparte na dokumentach, lecz wciągające jak beletrystyka.
Dziwacy nad Sekwaną
Historia zaczyna się w 1860 roku na Sekwaną. Autorka znakomicie szkicuje portrety głównych bohaterów – ich wygląd, pochodzenie, charakter, sposób bycia. Rewelacyjnie też opisuje miasto i atmosferę epoki.
Oto Academie Suisse, prywatne przedsięwzięcie podejrzanego typa ze Szwajcarii, który pełni funkcje szefa, ciecia i modela. U Suisse’a rozpoczyna edukację Claude Monet, przystojny dwudziestopięciolatek z Hawru; Camille Pissarro, portugalski Żyd, któremu długa broda nadaje wygląd mędrca; Paul Cézanne, nieokrzesany i pełen kompleksów Prowansalczyk.
Konkurencyjne kursy malarsko-rysunkowe prowadzi niejaki Charles Gleyre. Do niego zapisuje się Alfred Sisley, potomek angielskiego kupca i Francuzki, a także Pierre-Auguste Renoir, żywiołowy syn krawca. Pojawia się też Fréderic Bazille –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta