Jak daleko sięgają wspólnotowe przepisy antydyskryminacyjne
Czy dyrektywa zakazująca dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność chroni pełnosprawną matkę z tego tylko powodu, że ma kalekie dziecko – zastanawia się starszy specjalista w Departamencie Prawnym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Dyrektywa nr 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (DzUrz WE L 303 z 2 grudnia 2000) zakazuje dyskryminacji w miejscu pracy z powodu m.in. niepełnosprawności.
W samej preambule podkreśla się, że dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność może być przeszkodą w realizacji celów traktatu o Wspólnocie Europejskiej, w szczególności w zakresie wysokiego poziomu zatrudnienia i ochrony socjalnej, podnoszenia poziomu i jakości życia, spójności gospodarczej i społecznej, solidarności i swobodnego przepływu osób.
Dyrektywa reguluje takie instytucje, jak dyskryminacja bezpośrednia, pośrednia, molestowanie, odwrócenie ciężaru dowodu w postępowaniach o nierówne traktowanie, obowiązek dostosowywania miejsca pracy do potrzeb niepełnosprawnych pracowników, obowiązek podejmowania działań pozytywnych wobec grup narażonych na nierówne traktowanie, czy też zakaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta