Mali udziałowcy też mogą żądać wykupu ich akcji
W statucie spółki akcyjnej oprócz postanowień niezbędnych mogą znaleźć się także dodatkowe. Do tych drugich należą wzajemne zobowiązania akcjonariuszy
Takie wyjaśnienia, istotne dla wewnętrznych relacji w spółkach akcyjnych, zawarł Sąd Najwyższy w wyroku z 7 grudnia 2007 r.
Dotyczy on sprawy wniesionej przez NFI Magna Polonia SA przeciwko spółce akcyjnej Newag. Zarówno NFI, jak i Newag były akcjonariuszami spółki akcyjnej Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych (PRK). Spór między nimi powstał na tle postanowień § 31 statutu tej spółki. Zapisano w nim, że akcjonariusz, który nabędzie więcej niż 32 proc. jej akcji, obowiązany jest do przyjęcia oferty wykupu akcji od pozostałych akcjonariuszy.
Rozbieżne wyroki
Ponieważ liczba akcji PRK należących do Newag osiągnęła 49 proc., NFI złożył jej ofertę wykupu swoich akcji, stanowiących około 5 proc. akcji PRK. Newag odmówiła. Argumentowała, że postanowienia § 31 statutu są nieważne. Statut spółki akcyjnej nie może tworzyć więzi obligacyjnej, czyli ustanawiać zobowiązań między akcjonariuszami.
Fundusz wystąpił do sądu z żądaniem zobowiązania Newag do złożenia oświadczenia woli o wykupie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta