Po kapitalizacji odsetek powstaje przychód
Pożyczkodawca powinien zapłacić podatek już w momencie kapitalizacji odsetek. Takie stanowisko dominuje w praktyce
O tym że skapitalizowane odsetki są w ogóle przychodem decyduje art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Mówi on, że do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek, z wyjątkiem właśnie skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.Kodeks cywilny zezwala w określonych sytuacjach na zaliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy, czyli ich skapitalizowanie. W ten sposób zobowiązanie pożyczkobiorcy z tytułu odsetek jest przekształcane w zobowiązanie z tytułu pożyczki.
Decyduje moment przekształcenia należności
W praktyce reprezentowane jest stanowisko, że odsetki skapitalizowane stanowią przychód pożyczkodawcy w momencie ich kapitalizacji, a nie ich wypłaty (np. interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 4 lipca 2005 r., 1472/ROP1/ 423-163-149/05/AJ). Zwięźle ujął to NSA w wyroku z 16 grudnia 2005 r. (II FSKA 34/05). Sąd orzekł, że w momencie przekształcenia należności pobocznej (odsetek) w główną (wierzytelność) spółka – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – uzyskała przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT: wartość pieniężną odpowiadającą wysokości skapitalizowanych odsetek. Zgodnie z tym stanowiskiem kwota skapitalizowanych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta