Rdzeń kręgowy potrafi sam się naprawić
Nadzieja dla sparaliżowanych. Mysz z uszkodzeniem kręgosłupa z powrotem zaczęła chodzić. Naukowcy mają nadzieję, że ten udany eksperyment na zwierzętach doprowadzi do powstania nowych terapii przydatnych w leczeniu ludzi z podobnymi urazami
Co się dzieje, kiedy na autostradzie dochodzi do wypadku blokującego możliwość przejazdu? Kierowcy szukają innych, pobocznych dróg. Z pewnością nie są one tak szybkie i sprzyjające podróży jak autostrada, ale najważniejsze, że można nimi dotrzeć do celu.
Metafora kolizji drogowej trafnie obrazuje to, do czego dochodzi w sytuacji uszkodzenia rdzenia kręgowego – uważa dr Michael Sofroniew, neurobiolog z David Geffen School of Medicine z University of California w Los Angeles. Dlatego chętnie jej używa.
Zgubne dosiadanie konia
Podobnie jak na drogach tak i w ciele dochodzi do zablokowania przepływu informacji z mózgu do komórek nerwowych kontrolujących poruszanie się. Ale na szczęście okazuje się, że w organizmie również istnieją poboczne drogi, które umożliwiają dotarcie impulsu nerwowego do celu. Udało się to ustalić zespołowi pracującemu pod kierunkiem dr. Sofroniewa. Wyniki jego pracy zostały opublikowane w piśmie „Nature Medicine”.
Pracę uszkodzonych włókien nerwowych mogą przejąć zdrowe, które ocalały
Co prawda badania przeprowadzono tylko na myszach, ale naukowcy wierzą, że ich rezultaty stwarzają nadzieję na powstanie nowej terapii dla ludzi. Tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie przybywa dziesięć tysięcy nowych przypadków uszkodzenia rdzenia kręgowego. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta