Teleskop Hubble’a do renowacji
Szczegóły planu regeneracji kosmicznego teleskopu Hubble’a ogłosili amerykańscy uczeni podczas spotkania American Astronomical Society. Gdyby misja naprawcza nie doszła do skutku, teleskop stałby się kosmicznym złomem już w roku 2010 lub 2011.
Umieszczony na 600-kilometrowej okołoziemskiej orbicie teleskop służy nauce już od 1990 roku. Ciągle jest aktywny, ale z powodu uszkodzonego żyroskopu ma ograniczone możliwości sterowania. Główna kamera nie działa od stycznia ubiegłego roku, a spektroskop do analizy światła odległych galaktyk zepsuł się już w roku 2004.
Według planu NASA prom kosmiczny Atlantis w specjalnej misji przetransportuje sprzęt i astronautów, którzy naprawią uszkodzone urządzenia i zainstalują dwa nowe. Będzie to kamera o szerokim polu widzenia, zdolna do obrazowania w pełnym spektrum kolorów, oraz spektrograf do badania wielkich struktur wszechświata uformowanych przez grawitację niewidzialnej tzw. ciemnej materii. – Nie musimy rozdzierać szat nad śmiercią teleskopu, po naprawie będzie mógł pracować do połowy następnej dekady, jeśli nie do jej końca – powiedział BBC dr Alan Stern, zastępca szefa naukowego NASA. – Wyposażymy go w możliwości, jakich nigdy nie miał. Będzie zupełnie nową maszyną.