Jaki kurs przyjąć przy rozliczaniu różnic
Firmy kupujące za granicą naliczają różnice kursowe. W którym dniu muszą przeliczyć walutę obcą na złotówki, ustalając wysokość poniesionego kosztu?
Zdaniem Ministerstwa Finansów decyduje tu kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Tak wynika ze stanowiska przedstawionego w ostatnim Biuletynie Skarbowym (nr 5/2007).
Z dnia poniesienia i zapłaty
Przypomnijmy, że firmy mogą naliczać różnice kursowe na dwa sposoby – według zasad określonych w ustawie o CIT lub na podstawie przepisów o rachunkowości.
Jeśli zdecydują się na zasady podatkowe, muszą sięgnąć do art. 15a ustawy o CIT. Wynika z niego, że dodatnie różnice kursowe (czyli ekonomicznie korzystne dla podatnika) zwiększają przychody, a ujemne (niekorzystne) – koszty. Jak je liczyć? Mówi o tym art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT. Dodatnie różnice kursowe powstają m.in. wtedy, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta