Archeolodzy odnaleźli najstarsze miasto Egiptu
Naukowa sensacja: amerykańscy badacze dokonali jednego z najcenniejszych odkryć w Egipcie, na terenie słynnej oazy Fajum. Dzięki badaniom geofizycznym zidentyfikowali ukryte pod piaskiem pozostałości murów, domów i ulic osady o charakterze miejskim. Jest to przypuszczalnie najstarsze znane tego rodzaju osiedle w Egipcie.
Wstępne badania pozwoliły ustalić, że osada istniała siedem stuleci, w okresie od 7200 do 6500 lat temu. Dla porównania najstarszą, schodkową, piramidę króla Dżesera wzniesiono 4650 lat temu.
Archeolodzy znaleźli w odkrytym mieście między innymi duże ilości ceramiki, a także fundamenty pieców oraz spichlerzy. Osada znajduje się siedem kilometrów od obecnej linii brzegowej jeziora Fajum. W czasach, gdy była zamieszkana, brzeg jeziora znajdował się tuż obok niej.Oaza powstała, kiedy wody Nilu wtargnęły do zagłębienia tektonicznego i utworzyły jezioro. W starożytności nazywano je Moeris. Również w starożytności połączono je z Nilem kanałem Józefa .
Najstarsze odkryte ślady osadnictwa w Fajum pochodzą z epoki lodowcowej (sprzed ok. 20 tys. lat).
W okresie Średniego Państwa faraon XII z dynastii Sesostris II polecił wykonać system kanałów nawadniających wokół oazy. Dzieło to kontynuowali jego następcy. Dzięki temu teren ten stał się najbardziej żyznym obszarem Egiptu.