Jak prawidłowo podzielić koszty
Aby ustalić podstawę opodatkowania, po przypisaniu przychodów do działalności zwolnionej i opodatkowanej trzeba odpowiednio do tych przychodów przyporządkować koszty
Kontynuujemy cykl artykułów poświęcony specjalnym strefom ekonomicznym i zachętom podatkowym dla przedsiębiorców w nich działających. Materiały przygotowali eksperci z PricewaterhouseCoopers.
Alokowane do źródeł przychodów powinny być wyłącznie te koszty, które w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) są kosztami uzyskania przychodu. Wszelkie wydatki niestanowiące kosztów podatkowych powinny być wyłączone przed dokonaniem alokacji. W praktyce większość takich kosztów ewidencjonowana jest jako koszty ogólnego zarządu lub pozostałe koszty operacyjne. Zalecane jest jednak prowadzenie dla nich odpowiedniej analityki, która umożliwi, przy ustalaniu wyniku podatkowego, korekty o salda odpowiednich kont (subkont).
Trzy rodzaje wydatków
Dla celów alokacji możemy wyodrębnić następujące kategorie kosztów:
- bezpośrednie działalności zwolnionej,
- bezpośrednie działalności opodatkowanej,
- wspólne, dotyczące obu typów działalności.
Koszty bezpośrednie działalności zwolnionej i opodatkowanej to takie, które na podstawie dokumentów źródłowych lub bezpośredniego pomiaru można w całości przypisać odpowiednio tym działalnościom. Za koszty działalności opodatkowanej należy uznać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta