Pożyczki od udziałowców nie zawsze opłacalne podatkowo
Nie wszystkie odsetki od pożyczek mogą być kosztem podatkowym. Przepisy wprowadzają ograniczenia dla tzw. niedostatecznej kapitalizacji
Opodatkowanie odsetekKontynuujemy cykl artykułów poświęcony opodatkowaniu odsetek od pożyczki.
Chodzi o zwrotne finansowanie spółki przez powiązane z nią podmioty, w sytuacji gdy sama spółka posiada stosunkowo niewielki do swej działalności kapitał zakładowy. W praktyce więc korzysta ze znacznie większego finansowania (w formie pożyczek). Uznawane jest to powszechnie za niepożądane zjawisko, nie tylko dlatego że naraża kontrahentów spółki na ewentualne kłopoty z zaspokojeniem się ze szczupłego majątku spółki. Jest także niekorzystne z perspektywy dochodów Skarbu Państwa – w porównaniu z sytuacją zapewnienia „nieodpłatnego” kapitału zakładowego, finansowanie podmiotu powiązanego w formie pożyczki wiąże się bowiem z uiszczaniem odsetek, które co do zasady mogą być kosztami podatkowymi.
Kiedy nie odliczymy kosztów
W ustawie o CIT o niedostatecznej kapitalizacji mówią art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61, ust. 6, 7 i 7b. Ich celem jest zahamowanie procesu obniżania podstawy opodatkowania poprzez zaliczanie do kosztów odsetek od pożyczek udzielanych przez wybrane podmioty powiązane.
W związku z tym nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce:
– przez jej udziałowca (akcjonariusza)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta