Porzucenie pracy powinno być karane
Pracodawcy chcą, by w kodeksie pracy ponownie znalazły się przepisy o porzuceniu pracy. Zatrudnieni, którzy uciekną z firmy, mają ponosić surowe konsekwencje
– Coraz częściej się zdarza, że pracownik porzuca pracę, np. gdy dostaje korzystniejszą ofertę z innej firmy. W kodeksie brakuje rozwiązań, które chroniłyby pracodawcę w takiej sytuacji – mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan.
– Porzucenie zatrudnienia to prawdziwy problem, ponieważ formalnie stosunek pracy trwa. Przedsiębiorca musi rozwiązać umowę i w odpowiedni sposób powiadamiać pracownika o zwolnieniu dyscyplinarnym. Wcześniej musi ustalić, że faktycznie nie jest on zainteresowany pracą oraz że jego nieobecność nie wynika z innych usprawiedliwionych przyczyn. Wielokrotnie próbowaliśmy ten problem rozwiązać, ale ani rząd, ani strona związkowa nie byli tym zainteresowani – mówi Witold Polkowski z Konfederacji Pracodawców Polskich.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta