Po zmianach przepisów o marży hotelarze mogą nie odliczyć VAT
Przedsiębiorcy świadczący usługi hotelarskie mogą mieć problemy z odliczeniem VAT przy zakupach gastronomicznych. Będzie tak, jeśli płacą podatek od marży
Zmiany w przepisach spowodowały, że więcej firm będzie opodatkowanych w ten sposób. W ramach ostatniej nowelizacji ustawy o VAT zmodyfikowano listę warunków uprawniających do skorzystania ze szczególnej procedury marży w usługach turystycznych. Warunki te, ujęte w art. 119 ust. 2 ustawy, powinny być spełnione łącznie. Wykreślenie pkt 4, który mówił o obowiązku prowadzenia ewidencji umożliwiającej obliczenie marży, zdaniem ustawodawcy miało na celu dostosowanie przepisów dotyczących szczególnych procedur przy świadczeniu usług turystyki do orzecznictwa ETS (w szczególności do wyroków w sprawie: C-163/91, C-291/03, C-200/04). Z wyroków tych wynikał obowiązek stosowania szczególnej procedury marży wtedy, gdy podatnik spełniał określone warunki wymienione w VI dyrektywie (obecnie dyrektywa 2006/112/WE). Natomiast przed 1 stycznia 2008 r. z polskiej ustawy wynikało, że podatnik, który nie zaprowadził ewidencji potrzebnej do określenia marży, mógł stosować ogólne zasady opodatkowania usługi turystycznej. Takie wnioski można było wyciągnąć z literalnej wykładni art. 119 ust. 2 ustawy o VAT.
Trzy warunki do spełnienia
Od 1 stycznia 2008 r. obowiązek stosowania szczególnej procedury marży ma podatnik, który łącznie spełnia następujące warunki:
1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta