Fiskus odda VAT z inwestycji, jeśli wykonasz czynność opodatkowaną
Odliczenie. Co ma zrobić przedsiębiorca, który na początku tylko inwestuje i chciałby odzyskać VAT zapłacony przy zakupach? Z przepisów wynika, że musi wykonać czynność, która będzie opodatkowana
Wtedy przysługuje mu prawo do wystąpienia o zwrot nadwyżki VAT. Ryzykuje jednak też spór z urzędem.
Możliwość odliczenia VAT naliczonego jest podstawowym prawem podatnika wykonującego czynności opodatkowane. Zasada ta ma powodować, że podatek jest dla niego neutralny. W ustawie o VAT wprowadzono jednak szereg ograniczeń. Poza tym art. 86 ust. 19 ustawy o VAT mówi, że jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się na następny.
Jeśli więc przedsiębiorca buduje środek trwały przez dłuższy czas, jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ograniczenie to może być bardzo dolegliwe. Podatek naliczony zwiększa ciągle nadwyżkę w deklaracji. Nie można jednak zażądać zwrotu na rachunek bankowy.
Zaliczkowy zwrot nie dla wszystkich
Ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady, wyrażony w art. 93 ustawy o VAT. Podatnik może uzyskać zwrot VAT naliczonego przed rozpoczęciem wykonywania czynności opodatkowanych w formie zaliczki. Jest ona wypłacana jednak w trzech ratach, przy czym ostatnią otrzymujemy dopiero po 180 dniach. Ponadto, aby nabyć to uprawnienie, podatnik powinien spełnić wiele uciążliwych warunków. Między innymi wartość nabytych towarów (niestety, bez usług) powinna przekroczyć 250 000 zł, a wszystkie faktury objęte zwrotem powinny być zapłacone w momencie składania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta