Sprawę po uchyleniu decyzji może rozpatrywać ten sam urzędnik
Procedury. Jeśli pracownik fiskusa bierze udział w naszej sprawie, choć nie powinien, możemy z tego powodu poskarżyć się do wyższej instancji. Możemy również domagać się wznowienia postępowania
Przedsiębiorca, wnosząc odwołanie, musi liczyć się z tym, że jeśli będzie ono uwzględnione, sprawa może wrócić do tego samego pracownika, który uczestniczył w wydaniu kwestionowanego rozstrzygnięcia. To, że pracownik nie jest wyłączony ze sprawy przy ponownym jej rozpatrywaniu po uchyleniu decyzji w II instancji, znajduje potwierdzenie w licznych wyrokach sądów administracyjnych. Nakaz wyłączenia ze sprawy przewidziany w art. 130 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej (op) dotyczy bowiem tylko sytuacji, gdy pracownik urzędu skarbowego uczestniczący w procesie decyzyjnym prowadzącym do wydania decyzji w I instancji uczestniczy następnie w wydaniu decyzji w II instancji.
Kogo można wyłączyć...
Ordynacja podatkowa w art. 130 § 1 wymienia sytuacje, w których pracownik aparatu skarbowego nie może załatwiać danej sprawy. Dotyczy to pracowników:
- urzędu skarbowego,
- urzędu gminy albo miasta oraz urzędu marszałkowskiego,
- izby skarbowej, urzędu obsługującego ministra finansów, a także
- samorządowego kolegium odwoławczego (rozpatruje ono odwołania od decyzji dotyczących danin leżących w gestii gminy) oraz
- funkcjonariuszy celnych, pracowników urzędów celnych i izb celnych.
...i z jakiej przyczyny
Z art. 130 § 1 op wynika nakaz wyłączenia ze sprawy, m.in. gdy pracownik czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta