Jak rozliczać VAT, gdy organizujemy targi i wystawy
Obowiązki firm. Przedsiębiorcy nie mają pewności, jak ustalać miejsce świadczenia usług przy organizacji targów, a zwłaszcza przy budowie i montażu stoisk wystawienniczych. Tymczasem jest to istotne dla prawidłowego rozliczenia VAT
Kłopotów nie było, gdy obowiązywała ustawa z 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Jej przepisy zmieniły się w 2004 r. (zaczęła wtedy obowiązywać nowa ustawa o VAT). Miało to określone skutki. Zmieniła się bowiem sytuacja firm prowadzących działalność w zakresie organizacji targów i imprez wystawienniczych.
Problemów nie było...
Ustawa z 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie określała miejsca świadczenia usług (z pewnymi wyjątkami). Organy podatkowe twierdziły wtedy, że opodatkowane w Polsce są usługi fizycznie wykonane na terytorium naszego kraju.
Targi lub wystawy organizowane w Polsce podlegały zatem opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT, a podobne imprezy organizowane poza jej granicami były wyłączone spod zakresu obowiązywania ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wynajem powierzchni wystawienniczej, w związku ze świadczeniem usług związanych z organizacją wystaw i targów na rzecz nierezydentów, niebędących zarejestrowanymi w Polsce podatnikami VAT, był opodatkowany obniżoną stawką 0 proc. Zastosowanie tej stawki eliminowało po stronie zagranicznego nabywcy usług dodatkowy koszt imprezy w postaci 22 proc. VAT.
...zaczęły się po zmianie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta