Firmy mają szansę na odzyskanie VAT z niezapłaconych faktur
Ulga na złe długi. Wystawiliśmy fakturę, odprowadziliśmy VAT do urzędu skarbowego, a kontrahent nie płaci. Nie załamujmy się. Możemy zrobić korektę podatku należnego. Musimy jednak spełnić kilka trudnych warunków
Jakich? Mówią o tym przepisy ustawy o VAT. Z jej art. 89a ust. 1 wynika, że podatnik VAT może skorygować podatek należny od dostawy towarów lub świadczenia usług, jeśli wierzytelności zostały odpisane jako nieściągalne i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.
Wierzytelność odpisujemy w koszty...
Przepisy o uldze na złe długi trzeba zatem stosować w powiązaniu z uregulowaniami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) albo ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Zaliczenie do kosztów podatkowych wierzytelności odpisanych jako nieosiągalne jest podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na złe długi. Potwierdzają to organy podatkowe, np. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 22 listopada 2007 r. (ILPP1/443-174/ 07-2/GZ). Czytamy w niej, że wierzytelność musi być kosztem uzyskania przychodów na dzień dokonania korekty podatku należnego.
Co do zasady wierzytelności odpisanych jako nieściągalne nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT). Są od niej jednak wyjątki. Kosztem są takie wierzytelności, które uprzednio:
- na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta