Co się zmieniło w stawkach VAT dla produktów rolnych
Artykuły spożywcze – nadal obciążone 3-proc. podatkiem, środki produkcji rolnej – podwyżka do 7 proc. Tak można w skrócie przedstawić nowości z ostatniej zmiany ustawy o VAT
Chodzi o nowelizację z 11 kwietnia 2008 r. (DzU nr 74, poz. 444), która weszła w życie 1 maja (pisaliśmy o niej w „Rz” w 30 kwietnia).
Zmiany wiążą się z zakończeniem 30 kwietnia 2008 r. okresu przejściowego, w którym na podstawie traktatu akcesyjnego Polska miała prawo do stosowania 3-proc. stawki VAT na nieprzetworzone produkty rolne, oraz z wynegocjowaniem przedłużenia tego okresu do końca 2010 r. Niestety, nie wszystkie produkty rolne zostały objęte wydłużonym okresem przejściowym – w odniesieniu to tych towarów stawka VAT musiała wzrosnąć i wynosi obecnie 7 proc.
Dla niektórych zostaje 3 proc...
Przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r. wskazywały, że niektóre produkty rolne nieprzetworzone (np. zboża, ziemniaki, warzywa, owoce, mięso i mleko – wymienione w załączniku nr 6 do ustawy o VAT) podlegały opodatkowaniu 3-proc. stawką. Od maja 2008 r. stawka ta miała zostać podwyższona do 7 proc. Ostatecznie jednak, w wyniku dalszych negocjacji z Komisją Europejską, udało się wydłużyć okres, w którym dostawa środków spożywczych będzie ciągle opodatkowana 3-proc. VAT.
...dla innych wzrasta do 7 proc. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta