Droga konieczna – szlak najdogodniejszy
Podczas wytyczania drogi koniecznej należy uwzględnić nie tylko aktualny charakter nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej, ale także ewentualne przyszłe jej przeznaczenie
Taki ważny wniosek płynie z postanowienia Sądu Najwyższego z 8 maja 2008 r. W sprawie tej chodzi o drogę konieczną dla nieruchomości o powierzchni 3 ha, kupionej w 1998 r. przez Henryka A. od likwidowanej spółdzielni produkcyjnej. Ta działka powstała w wyniku podziału większej nieruchomości rolnej przeprowadzonego przez spółdzielnię. Drugą jej część, z dostępem do drogi publicznej, kupiła Sabina M. Grunty te są położone w Górach Sowich w Karkonoszach.
Henryk A. skorzystał z przewidzianej w art. 145 kodeksu cywilnego możliwości domagania się od właścicieli gruntów sąsiednich, mających dostęp do drogi publicznej, ustanowienia na rzecz jego nieruchomości drogi koniecznej. Ponieważ nie mógł z nimi dojść do porozumienia, sprawa znalazła się w sądzie.
W trudnym górzystym terenie
Biegły powołany przez sąd przygotował trzy możliwe warianty jej przebiegu. Nie było to zadania łatwe ze względu na położenie nieruchomości Henryka A. i sąsiednich w trudnym górzystym terenie. Sąd I instancji wybrał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta