Jak rozliczamy przychody i koszty przy sekurytyzacji wierzytelności
Sprzedaż wierzytelności może poprawić kondycję ekonomiczną firmy. Najpierw trzeba jednak poznać skutki podatkowe takiej transakcji
Sekurytyzacja jest usługą finansową wykorzystywaną przez fundusze inwestycyjne, choć może być stosowana również przez inne podmioty. Nie jest wtedy co prawda sekurytyzacją w znaczeniu ścisłym, prowadzi jednak do podobnych celów finansowych. Sprawdźmy zatem, jak opodatkowani są poszczególni jej uczestnicy.
Dwa rodzaje umów
Sekurytyzacja wynika z umowy zawartej przez inicjatora oraz operatora (kapitałową spółkę celową). Inicjator jest wierzycielem (przy czym wierzytelności mogą pochodzić z różnych tytułów prawnych). Występują dwa rodzaje sekurytyzacji: oparta na sprzedaży lub ustanowieniu prawa majątkowego (instrumentu dłużnego). Pierwsza polega na dokonaniu przez inicjatora cesji (sprzedaży) wierzytelności na rzecz operatora. Powoduje to po stronie inicjatora uzyskanie świadczeń pieniężnych, przeniesienie na operatora ryzyka niewypłacalności dłużników oraz zdjęcie ciężaru prowadzenia egzekucji. Operator kupuje wierzytelności z przeprowadzonej emisji papierów wartościowych (na rzecz osób trzecich). W przypadku spółki celowej są to obligacje, przy funduszach inwestycyjnych – certyfikaty inwestycyjne.
Drugi rodzaj sekurytyzacji (oparty na prawie majątkowym) polega na zobowiązaniu się inicjatora względem operatora do przelewania na jego rzecz uzyskanych spłat wierzytelności (objętych sekurytyzacją) i należnych od nich odsetek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta