Zanim kupisz mieszkanie lub dom, dowiedz się, gdzie jest najgłośniej
Zakup mieszkania w niektórych miastach można już poprzedzić analizą natężenia hałasu w wybranej dzielnicy. Wkrótce szczegółowe opracowania, mówiące, przy jakich ulicach jest najgłośniej, a przy jakich najciszej, będą mieć wszystkie miasta liczące ponad 250 tysięcy mieszkańców
Taki obowiązek nakłada dyrektywa unijna z 2002 roku. Opracowania miały powstać do 30 czerwca ubiegłego roku, ale niektóre miasta do dziś nie zdążyły ich dokończyć. Ostateczny termin mija za półtora miesiąca.
Mapy muszą zawierać szczegółowe dane dotyczące natężenia hałasu w poszczególnych częściach miasta – mieszkańcy mogą dowiedzieć się z nich, jaki hałas generują np. samochody, tramwaje, samoloty czy zakłady przemysłowe. Pokazane jest natężenie dźwięków w dzień i w nocy.
Wskazówki dla deweloperów i klientów
Zebrane przez urzędy miast informacje mogą okazać się cenną wiedzą zarówno dla deweloperów, szukających nowych lokalizacji dla swoich osiedli, jak i ich klientów, zainteresowanych kupnem mieszkań w cichych i spokojnych miejscach. Wystarczy kliknąć w dany punkt miasta, by pojawiła się informacja, jaki jest średni poziom dźwięku w konkretnym miejscu.
I tak na przykład w stolicy do najgłośniejszych – powyżej 75dB (ryzyko uszkodzenia słuchu pojawia się w granicach 85 dB) – miejsc należą m.in. ulice Ostrobramska, Aleje Jerozolimskie, rondo de Gaulle’a, Marszałkowska, rondo Daszyńskiego, rondo Zesłańców Syberyjskich, al. Krakowska, Banacha, Modlińska, Puławska.
Chętni na zakup mieszkań na stołecznym rynku informacji o decybelach raczej jednak nie poszukują.
Nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta