Zbiorniki, rurociągi, instalacje – czy firma musi płacić od nich podatek
Danina od budowli wynosi 2 proc. Kto jednak powinien ją zapłacić, jeśli budowla nie jest bezpośrednio wykorzystywana w prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej?
Dotyczy to zwłaszcza zbiorników przeciwpożarowych i infrastruktury dostarczającej media (wodę, prąd, gaz).
Od czego i kiedy płacimy
Art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi, że opodatkowane podatkiem od nieruchomości są:
-grunty,
-budynki lub ich części oraz
-budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Te ostatnie to – w myśl art.1a ust. 1 pkt 3 ustawy – takie, które znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych.
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Definicję taką podaje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.
Zbiornik przeciwpożarowy...
Załóżmy teraz, że przedsiębiorca ma zbiornik przeciwpożarowy. Płaci od niego podatek od nieruchomości. Czy jednak budowla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta