Cena ustalona w umowie to rzecz święta
To, że po zawarciu umowy sprzedaży spadły ceny rynkowe towarów nią objętych, nie upoważnia nabywcy do rezygnacji z zakupu
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 28 maja 2008 r. (II CSK 35/08) dotyczącym trwającego od 2004 r. sporu między spółką z o.o. ADM Cocoa Polska a spółką jawną Art-Pol Renata G.
Odbiorca nie chce towaru
Początek tej sprawie dała umowa sprzedaży 14 ton proszku kakaowego zawarta między tymi spółkami w kwietniu 2003 r. Strony ustaliły w niej cenę, którą Art-Pol miała płacić za ten towar. Umowa miała być zrealizowana do końca 2003 r. Do jej zawarcia doszło po dłuższym okresie wzrostu cen zarówno proszku, jak i ziarna kakaowego. Po podpisaniu umowy nastąpił gwałtowny spadek tych cen.
Art-Pol odebrała z magazynów hurtowni i zapłaciła uzgodnioną w euro cenę tylko za 6 ton proszku. Pozostałych 18 ton mimo wielu ponagleń nie odebrała. W kwietniu 2004 r. ADM Cocoa złożyła kontrahentce oświadczenie o odstąpieniu od umowy i sprzedała proszek kupiony u holenderskiego producenta innym klientom. Następnie ADM Cocoa wystąpiła z żądaniem odszkodowania za różnicę między ceną 18 ton proszku kakaowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta