Wybór sądu do rozstrzygania sporów
Przygotowując umowę przejęcia lub połączenia spółek, nie można pominąć zapisów przydatnych w razie naruszenia kontraktu
W przypadku tych transakcji, jak zresztą w przypadku wszystkich innych, trzeba pamiętać, że nie zawsze wszystko układa się po myśli stron. Zdarzyć się więc może, że dojdzie między nimi do konfliktu. Już na etapie sporządzania umowy warto się zastanowić, kto będzie rozstrzygał spór.
Sąd właściwy w razie sporu
Przydatny w takiej sytuacji jest zapis na sąd właściwy do rozstrzygnięcia sporu w razie jego powstania między stronami. Dzięki niemu wiadomo, jaki sąd będzie rozpoznawał spór wynikły z umowy albo z nią związany. Zawarcie w umowie odpowiedniego zapisu na sąd ma także istotne znaczenie prewencyjne.
Polubownie i kompetentnie
Najpowszechniejsze w umowach dotyczących transakcji M&A są zapisy na sąd polubowny. Głównym celem takiego uregulowania jest powierzenie przez strony zaistniałej sprawy do rozstrzygnięcia podmiotowi mającemu wiedzę w tym przedmiocie. Strony w takim przypadku mogą także indywidualnie wyznaczyć arbitrów – specjalistów z danego zakresu, którzy będą rozpoznawali sprawę. Stałe sądy arbitrażowe na swoich stronach internetowych podają listy arbitrów. Wśród nich znaleźć możemy także specjalizujących się w transakcjach M&A.
Strony umowy mogą dokonać wyboru zarówno stałego sądu polubownego, np. Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej lub Sądu Arbitrażowego przy Polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta