Kontrolować, lecz dyskretnie
Ochroniarze w supermarketach mogą kontrolować osoby wzbudzające podejrzenia. Nie powinni jednak takich zdarzeń rozgłaszać, np. informować pracodawcy. To wniosek z wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego.
Problem jest ważny. Konfliktowych sytuacji jest bowiem coraz więcej, gdyż supermarketów przybywa i coraz więcej mają klientów. Jak chronić ich dobra osobiste podczas nieuniknionych kontroli?
W sytuacji, gdy po towary można swobodnie sięgać, muszą być narzędzia kontroli – powiedział kilka miesięcy temu warszawski Sąd Apelacyjny (sygn. I ACa 92 0/07). Z drugiej strony w takich sytuacjach łatwo o naruszenie dóbr osobistych klienta, jego dobrego imienia, opinii potrzebnej na zajmowanym stanowisku pracy.
Zatrzymali za pokrywkę
To się przytrafiło w hipermarkecie Carrefour Jackowi Ch., szefowi sieciowej restauracji właśnie w tym centrum handlowym. Ochrona hipermarketu zatrzymała go tuż po przejściu do kas i zakwestionowała to, że miał przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta