Kto osiągał korzyści z rodzinnej firmy, odpowie za niezapłacone podatki
Za długi podatkowe przedsiębiorcy może odpowiadać członek jego rodziny. Nie każdy jednak, a tylko ten, który współpracował przy prowadzeniu firmy i miał z tego jakieś korzyści
Zasadą jest, że za własne zobowiązania podatkowe odpowiada podatnik. Przewidziane są jednak od niej pewne wyjątki, kiedy to odpowiedzialność ponoszą inne osoby, w tym m.in. członkowie rodziny podatnika.
Kto może odpowiadać...
Wymienia ich art. 111 § 3 ordynacji podatkowej. Mówi on, że są nimi zstępni (a więc dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo (bracia i siostry), małżonkowie zstępnych (czyli synowe i zięciowie) a także osoby pozostające w stosunku przysposobienia (czyli adoptowane). Za członka rodziny – w myśl wspomnianego przepisu – uważana jest również osoba pozostająca z podatnikiem w faktycznym pożyciu (czyli konkubent lub konkubina).
Jako członków rodziny przepisy traktują również małżonków, którzy zawarli umowę o ograniczeniu lub wyłączeniu wspólności majątkowej i których wspólność majątkowa została zniesiona przez sąd, oraz małżonków pozostających w separacji (art. 111 § 4 ordynacji podatkowej).
Małżonek podatnika – gdy pozostaje w związku małżeńskim i posiada wspólność majątkową – odpowiada za zaległości podatkowe na podstawie art. 29 ordynacji podatkowej. Ten sam przepis mówi o odpowiedzialności małżonka do dnia ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej. Gdy jednak wspólność małżeńska zostaje zniesiona, nie można stosować art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta