Kto jest podatnikiem przy transakcjach z zagranicznymi kontrahentami
Ekspertka odpowiada na pytania związane z rozliczeniem zagranicznych zakupów, obliczaniem proporcji sprzedaży oraz opodatkowaniem wadium przy przetargach
Wystarczy zarejestrować oddział
Jesteśmy oddziałem firmy zagranicznej – polskim podatnikiem VAT. Od września nasza jednostka macierzysta (spółka z siedzibą w Belgii) planuje rozpocząć sprzedaż towarów w Polsce bez pośrednictwa oddziału. Czy w takim wypadku nasza spółka matka powinna zarejestrować się dla celów podatku VAT?
Nie. Jednostka macierzysta i utworzony przez nią oddział traktowane są jako ten sam podmiot i jeden podatnik dla celów VAT. Oddział jako wyodrębniona organizacyjnie część działalności przedsiębiorstwa zagranicznego nie posiada odrębnej osobowości prawnej. Podmiotowość prawną ma wyłącznie zagraniczna firma. Oznacza to, że oddział prowadzący działalność na terenie Polski oraz zagraniczny przedsiębiorca traktowani są jako ten sam podmiot – przedsiębiorca zagraniczny.
Zatem rejestracja oddziału dla celów VAT jest równoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego jako podatnika VAT. Takie wnioski wynikają również z pisma Ministerstwa Finansów z 28 marca 2007 r. (PT5-033-4/2006/IN/665), w którym wskazano, że rozpoczęcie wykonywania przez przedsiębiorcę zagranicznego czynności bez pośrednictwa jego polskiego oddziału nie powoduje powstania w Polsce nowego podatnika VAT. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy w dokumentach rejestracyjnych jest wskazany wyłącznie oddział, należy złożyć zgłoszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta