Jak rozliczyć podatki po śmierci wspólnika spółki cywilnej
Jeśli likwidujemy firmę, musimy sporządzić spis z natury i opodatkować go. Spółka cywilna może jednak działać nawet po śmierci jednego ze wspólników
Wtedy nie trzeba płacić podatku od remanentu likwidacyjnego.Spółka nadal istnieje...
Z chwilą śmierci wspólnika spółka cywilna przestaje istnieć, chyba że:
- pozostaje w niej więcej niż jeden wspólnik lub
- w umowie spółki stosownie do art. 872 kodeksu cywilnego jest zastrzeżenie, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce.
Na ten temat wypowiedziała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 marca 2008 r. (IP-PP2-443-765/07-2/Asi). Wynika z niej, że jeżeli spółka jest dwuosobowa, to wraz ze śmiercią jednego ze wspólników przestaje istnieć. Jeżeli natomiast wspólników jest więcej niż dwóch, „spółka może istnieć nadal. W tym miejscu ważne są zapisy umowy spółki, przewidujące lub nieprzewidujące wejścia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika”.
W dalszej części interpretacji izba skarbowa stwierdza, że „po wejściu do spółki cywilnej spadkobierców zmarłego wspólnika spółka nadal istnieje, zachowując swój NIP oraz istnieje nadal jako ten sam podmiot gospodarczy”.
...nie ma więc remanentu likwidacyjnego
Ponieważ spółka nie jest likwidowana i jedynie zmienia się jej skład osobowy, nie będą miały zastosowania art. 24 ust. 3 oraz art. 44 ust. 4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta