Bank uniwersalny stworzymy również w Polsce
Rozmowa z Williamem H. Carym, prezesem GE Money, i Dmitrim Stocktonem, prezesem GE Money Europy Środkowo-Wschodniej.
Rz: Alan Greenspan powiedział ostatnio, że kryzys na rynkach finansowych przedłuży się do 2009 roku. Ile czasu zajmie branży finansowej odbudowa zaufania po tym kryzysie?
William H. Cary: Z naszego punktu widzenia kryzys finansowy nie dotknął Europy Środkowo-Wschodniej w znaczący sposób. Prowadzimy działalność w ponad 50 różnych krajach, w tym w USA, które dotknięte zostały najbardziej. W Europie kryzys odbił się na gospodarkach takich krajów jak Hiszpania czy Irlandia, ale reszta Europy, jak choćby Niemcy, radzi sobie całkiem dobrze. W Azji jest silny wzrost, podobnie jak i bardzo silna jest Australia. Z czysto ekonomicznego punktu widzenia, czy też z punktu widzenia płynności na rynkach kapitałowych – Europa Środkowo-Wschodnia, jak na razie, wydaje się niemal niedotknięta kryzysem.
Inwestorzy z warszawskiej giełdy na pewno mają inne zdanie. Ogromna liczba osób wycofała tu pieniądze z funduszy inwestycyjnych, co miało też wpływ na branżę ubezpieczeń.
W.H.C.: Z pewnością ocena i zaufanie do usług finansowych zostały nadszarpnięte we wszystkich regionach, w mniejszym lub większym stopniu. Na pewno jest takie przekonanie, że problemy firm jeszcze się nie skończyły. I ma to naturalnie wpływ na wycenę akcji, czego nie sposób nie zauważyć. Odpowiadając wcześniej, miałem na myśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta