Unia nie osłabi ochrony pracowników
Rozmowa z prof. Walerianem Sanetrą - prezesem Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego
Rz: Jak pan ocenia przedstawiony ostatnio przez rząd pomysł zniesienia w mniejszych firmach ochrony przed zwolnieniem kobiet w ciąży i osób w wieku przedemerytalnym, a także limitu nadgodzin?
Walerian Sanetra: Przepisy wspólnotowe przewidują, że w wypadku małych i średnich przedsiębiorstw państwa członkowskie mogą stosować odstępstwa od powszechnych zasad prawa pracy, ale nie określają, jak te odstępstwa miałyby wyglądać. Jednak takie regulacje powinny być zgodne nie tylko z prawem wspólnotowym, ale i z polską konstytucją. Projektodawcy powinni się liczyć z zarzutem niekonstytucyjności takich rozwiązań, a także mieć na względzie, iż nie mogą one prowadzić do dyskryminowania pracowników czy poszczególnych ich grup.
Zarówno obywatele, jak i sądy coraz częściej w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń odwołują się do przepisów wspólnotowych. Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta