Zadłużone lub z lokatorem
Jeśli kupiłeś mieszkanie, w którym zameldowany jest najemca, nie możesz go po prostu wymeldować. Ma on prawo mieszkać razem z tobą, podobnie jak babcia, która oddała wnukowi mieszkanie, gwarantując sobie w nim notarialnie dożywocie
Rz: Od czego zacząć sprawdzanie nieruchomości, którą chcemy kupić?
Ewa Rejmak: W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy osoba, która sprzedaje nam na przykład mieszkanie, jest jego właścicielem. Potem, czy lokal nie jest obciążony roszczeniami i prawami osobistymi osób trzecich, a także czy na danej nieruchomości nie została ustanowiona hipoteka. Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w księdze wieczystej prowadzonej przez właściwy ze względu na miejsce położenia danej nieruchomości sąd wieczystoksięgowy.
Każdy może zajrzeć do ksiąg wieczystych i sprawdzić historię nieruchomości, pod warunkiem jednak, że zna numer księgi...
Księgi wieczyste są jawne i każdy może je przeglądać. O numer księgi należy spytać sprzedającego.
Czytając księgi, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Otóż każda księga dzieli się na cztery działy. W dziale pierwszym znajdziemy opis nieruchomości umożliwiający jej identyfikację, tj. rodzaj, położenie oraz powierzchnię. W dziale drugim są informacje o aktualnym właścicielu danej nieruchomości, a także wpisy dotyczące użytkowania wieczystego. Natomiast wszelkie obciążenia lokalu mieszczą się w dziale trzecim księgi wieczystej. Wyjątkiem jest hipoteka, która wpisywana jest w dziale czwartym.
Warto wiedzieć, iż w dziale trzecim księgi wieczystej wpisywane są również ewentualne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta