Zapytaj eksperta - opłaty przy sprzedaży lokalu przez cudzoziemca
Obywatelka USA, która ma także polskie obywatelstwo, chce sprzedać mieszkanie w Polsce. Jest jego jedyną właścicielką. Jakie opłaty poniesie w związku ze sprzedażą tej nieruchomości?
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Opłaty związane ze sprzedażą nieruchomości to opłaty: notarialne, sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych (pcc) oraz ew. wynagrodzenie pośrednika i rzeczoznawcy (w przypadku korzystania z ich usług).
- Opłaty notarialne
Wysokość maksymalnych opłat notarialnych (tzw. taks notarialnych) ustalana jest w drodze rozporządzenia przez ministra sprawiedliwości. Obecnie obowiązuje rozporządzenie z 27 września 2007 roku (DzU nr 187, poz. 1336). Taksy notarialne określają maksymalne wynagrodzenie przysługujące notariuszowi za sporządzenie aktu. Nie są to więc ceny sztywne i można je negocjować. Warto zatem przed sporządzeniem i podpisaniem aktu uzgodnić wysokość opłat z notariuszem.
Stawki notarialne oblicza się od wartości transakcji. Oprócz taksy od sprzedaży, uzależnionej od wartości nieruchomości, powiększonej o należny VAT, notariusz pobierze również taksę od wniosku o ujawnienie praw w księdze wieczystej czy wpisanie hipoteki.
Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta