Międzynarodowe firmy preferują większe siedziby
Podaż i popyt na nowoczesną powierzchnię ciągle rosną. W miastach regionalnych zwiększy się ona w najbliższych latach o ok. 50 – 70 proc.
Najbardziej rozwiniętym rynkiem biurowym nadal pozostaje Warszawa. W stolicy zasoby biurowe na koniec drugiego kwartału 2008 r. osiągnęły ponad 2,8 mln mkw. Równolegle do rynku warszawskiego rozwijają się tzw. miasta regionalne, czyli największe poza stolicą rynki w Polsce: Kraków, Wrocław, Katowice, Trójmiasto, Poznań, Łódź. – Do najbardziej dynamicznych miast regionalnych zaliczamy Kraków i Wrocław – zauważa Katarzyna Opalska, analityk z Działu Doradztwa w Cushman & Wakefield.
Czas na regionalne miasta
Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Krakowie szacowane są na około 350 tys. mkw., z czego ponad 60 proc. znajduje się w obiektach położonych poza centrum. Wolnej powierzchni praktycznie nie ma. A to zachęca deweloperów i inwestorów do dalszych przedsięwzięć. – W trakcie realizacji są obiekty biurowe, które powiększą istniejące zasoby o ok. 115 tys. mkw. Wśród obiektów znajdujących się w budowie najbardziej znaczące to: Kraków Business Park, Rondo Business Park, Diamante Plaza, Portus, Onyx i faza biurowa Galerii Kazimierz. W dalszych planach znajduje się ponad 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, z czego większość stanowią projekty przeznaczone na wynajem – opowiada Katarzyna Opalska.
Wrocław, w przeciwieństwie do stolicy Małopolski, wyrasta na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta