Rodzinne wakacje dla pracownika tylko częściowo zwolnione z podatku
Firma może zafundować zatrudnionemu wakacje, ale nieopodatkowana będzie tylko dopłata do wypoczynku jego dzieci. Na dodatek pod pewnymi warunkami
Natomiast dofinansowanie wczasów pracownika będzie opodatkowane tak jak jego podstawowe wynagrodzenie.
Kilka warunków do spełnienia
Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku dopłaty do wypoczynku pociechy pracownika, trzeba jednak spełnić kilka warunków:
- dziecko nie może mieć więcej niż 18 lat,
- wakacje muszą być zorganizowane przez uprawniony podmiot,
- wydatek musi być udokumentowany.
Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia – jako zwolnione z podatku – dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnione są też dopłaty do przejazdów związanych z wypoczynkiem i pobytem na leczeniu. Ulga dotyczy dzieci i młodzieży do lat 18. Jeśli wakacje są finansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra), zwolniona jest cała kwota. Jeśli z innych źródeł, mamy roczny limit 760 zł.
Ważne, kto organizuje
Aby można było skorzystać ze zwolnienia, wakacyjny wyjazd musi być zorganizowany przez uprawniony (czyli prowadzący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta