Przy transakcjach trójstronnych można liczyć na ułatwienia
Gdy trzy firmy, z różnych państw unijnych, handlują towarami, mogą pojawić się problemy z rozliczeniem VAT. W takich wypadkach można jednak korzystać z procedur uproszczonych. Trzeba tylko spełnić pewne warunki
W obrocie towarowym na obszarze Unii Europejskiej często zawierane są transakcje, w których uczestniczą więcej niż dwie firmy. Część z nich to wewnątrzwspólnowe transakcje trójstronne (WTT), których rozliczenie następuje na podstawie art. 135 – 138 ustawy o VAT.
Ważne, kto odbiera, a nie transportuje
Z WTT będziemy mieli do czynienia, gdy trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności.
Z transakcją taką mamy do czynienia również wtedy, gdy przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego albo przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 kwietnia 2008 r. (III SA/Wa 194/ 08) za wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną uznał także transakcję, w której transportu dokonuje odbiorca towaru. Sąd stwierdził, że istotne jest, aby towar został odebrany przez ostatecznego odbiorcę. Obojętne, czy transportuje go dostawca – pierwszy podatnik, czy drugi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta